W celu podwyższenia renty alimentacyjnej koniecznie jest złożenie w sądzie rejonowym miejsca zamieszkania pozwanego [zobowiązanego] lub miejsca zamieszkania dziecka [uprawnionego] pozwu o podwyższenie alimentów. Pozew jest wolny od opłat sądowych.
Co istotne, z pozwem o podwyższenie alimentów można wystąpić do sądu jedynie wówczas, gdy istnieje wyrok lub ugoda sądowa stwierdzające obowiązek płacenia alimentów. Jeżeli bowiem zobowiązany uiszcza alimenty dobrowolnie, lecz w nieadekwatnej wysokości, należy złożyć pozew o alimenty, nie zaś o ich podwyższenie.
Jedną z przesłanek uzasadniających złożenie pozwu o podwyższenie alimentów jest istotne zwiększenie usprawiedliwionych potrzeb dziecka. Przez zwiększenie potrzeb rozumie się w szczególności: rozpoczęcie obowiązku szkolnego, przewlekła choroba – długotrwałe leczenie, dodatkowe zajęcia oraz upływ czasu od ostatniego wyroku zasądzającego alimenty – spadek siły nabywczej pieniądza. Drugą przesłanką uprawniającą do wystąpienia z pozwem jest zwiększenie się zarobkowych i majątkowych możliwości osoby zobowiązanej do ich świadczenia. Dla złożenia pozwu wystarczające jest wystąpienie jednej z wymienionych przesłanek.
W pozwie należy zawrzeć żądanie [trzeba podać wysokość alimentów] i uzasadnienie. Uzasadnienie powinno zawierać opis stanu faktycznego i zestawienie wydatków, związanych z utrzymaniem dziecka [w skali miesiąca], np.: wyżywienie, kosmetyki, środki czystości, odzież, obuwie, opłaty mieszkaniowe itp. Rekomenduję załączenie do pozwu dowodów dokumentujących wysokość ponoszonych wydatków [np. paragony, faktury itp.].
Jednym z elementów pozwu może być wniosek o zabezpieczenie powództwa na czas trwania postępowania, dzięki czemu możliwa będzie egzekucja alimentów w wyższej kwocie już w jego trakcie.
Rozpoznając sprawę sąd bierze pod uwagę zarówno usprawiedliwione potrzeby dziecka oraz zarobkowe i majątkowe możliwości zobowiązanego. Sam fakt braku zatrudnienia osoby zobowiązanej nie ma dla sprawy decydującego znaczenia i również w takiej sytuacji sąd może wydać rozstrzygnięcie zgodne ze złożonym żądaniem.
W Sądzie Rejonowym w Gnieźnie, który jest właściwy dla stron postępowania zamieszkałych w Gminie Trzemeszno, sprawa o podwyższenie alimentów trwa od kilku do kilkunastu miesięcy [w zależności od jej skomplikowania i ilości materiału dowodowego]. Postępowanie może ulec wydłużeniu w razie złożenia przez strony ewentualnego środka odwoławczego. Istotne jest, że na każdym etapie postępowania możliwe jest zawarcie ugody.
Artykuł ma charakter informacyjny i nie stanowi porady prawnej.
Celem uzyskania pomocy w sprawie upadłości konsumenckiej zapraszam do mojej Kancelarii prawnej w Gnieźnie.